کوهنوردی و شخصیت

کوهنوردی و شخصیت

اي كاش بتوانيم قبل از صعود به قله ،از قله هاي انسانيت، اخلاق و معنويت صعود كنيم و قبل از آنكه غرور صعود، ما را در بر گيرد، بياموزيم از كوه، صبوري، استقامت، آرامش، بزرگ منشي و آغوش باز را. همانطور كه مي دانيم كوهستان يكي از بزرگترين عرصه هاي ورزشي است كه اخيرا سخت مورد توجه علاقه مندان به طبيعت، ورزشكاران و به خصوص كوه پيمايان مبتدي قرار گرفته و روز به روز بر خيل عظيم اين ره نوردان و هم نوردان افزوده مي گردد.

كوه پيمايان عزيز بايد ابتدا دوره هاي مقدماتي كوه پيمايي را زيرنظر مربيان داراي مجوز از فدراسيون كوه نوردي كه به اطلاعات روز كوه نوردي و فنون آن آشنايي دارندبگذرانند و سپس با به همراه داشتن حداقل يك مربي يا سرپرست كوه نوردي و با داشتن شرايط جسماني و رواني و تجهيزات و وسايل كافي و مناسب در فصول مناسب سال اقدام به صعود به كوه ها نمايند. گاهي تمام شرايط و وسايل مربوط به صعود فراهم مي باشد و در كوهستان و در خلال برنامه صعود مواردي غيرقابل پيش بيني رخ مي دهد مثل رگبارهاي بهاري، رانش زمين، تغيير شرايط جوي، تاريكي شب، گم كردن راه، گم كردن پناهگاه و يا نامناسب بودن پناهگاه براي اطراق شبانه كه در اين عرصه پهناور كم نيستند.

در چنين شرايطي چه چيزي به سراغ انسان مي آيد به غير از: خشم، ترس، نوميدي، تحليل توان جسمي و روحي. در اين شرايط سخت تنها چيزي كه مي تواند به ناملايمات و مشكلات پيش آمده سروسامان دهد هوش هيجاني يك سرپرست گروه مي باشد.مشكلاتي كه در يك برنامه كوه نوردي پيش مي آيد بايد بدانيم چگونه از هيجان ها استفاده بكنيم تا زودتر مشكل پيش آمده برطرف شود و اين به هوش هيجاني سرپرست گروه كوه نوردي بستگي دارد.

هوش هيجاني بدون هوش شناختي يا هوش شناختي بدون هوش هيجاني فقط بخشي از راه حل است. عقل هميشه بايد با دل همراه باشد تا كاربردي مؤثر داشته باشد. شناخت احساسات و توانايي ها را مي توان در برانگخيتن خودمان و ديگران استفاده كنيم و بدانيم آيا اين هيجان ها و عواطف موجب تسهيل يا مانع برقراري تعامل با ديگران مي شود.

دكتر بارون مي گويد: هوش هيجاني، نوعي آرايش قابليت هاي شخصي، هيجان، عاطفي و اجتماعي است و مهارت هايي براي تأثير بر توانايي انسان ها براي موفقيت در غلبه بر فشارها و مقتضيات محيطي دارد و مستقيماً بر آسايش روانشناختي كلي انسان اثر مي گذارد.

فعالیت های کوهنوردی مستلزم تجربه اندوزی و استفاده از تجارب کسانی است که در این مسیر گام برداشته و روش اصولی وارد شدن به محیط پاک کوهستان را با هدف ایمن ماندن کوهنورد ، ایمن ماندن بستر کوهستان و استفاده صحیح از تجهیزات و لوازم کوهنوردی در اختیارتان قرار می دهند ، تا باشد زندگی در کوهستان را سرفصل دوستی ها و کسب فضایل اخلاقی و گسترش دایره دوستی ها قرار دهیم …. شاد و پیروز باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.