گزارش برنامه زرد کوه تابستان 99

به نام خالق طبیعت⁦☘️⁩🌳⁦🏔️⁩
گزارش صعود به قله کلونچی زردکوه ۱۶تا ۱۸مرداد
ارتفاع قله:۴۲۲۱متر (بلند ترین قله استان چهارمحال بختیاری)
سیمای جغرافیایی منطقه:رشته کوه زاگرس از سه کوهستان مهم به نام‌های اشتران‌کوه، زردکوه و دنا تشکیل شده است.
عمده کوهستان زردکوه از شمال در استان مخ مخ چک چکچهارمحال‌وبختیاری واقع شده و از جنوب به مناطق گرمسیر مسجدسلیمان در استان خوزستان می‌رسد. شهرستان چلگرد (کوهرنگ) در فاصله ۵۰ کیلومتری غرب شهرکرد میعادگاه کوهنوردانی است که برای صعود زردکوه آماده می‌شوند.

زردکوه یكي از غني ترين ذخاير طبيعي آب ايران است و رودخانه كارون به عنوان بزرگترين رودخانه ايران و زاينده رود كه از استان چهارمحال و بختياري وارد استان اصفهان مي شود از اين رشته كوه سرچشمه مي گيرد.

جهت اين رشته كوه از شمال غربي به سمت جنوب شرقي است . بسیاري از قلل آن تيز و كشيده و به صورت ستيغ هاي بلند و مرتفع است و بيش از ۱۰ قله بالاي ۴۰۰۰ متر در زردكوه وجود دارد كه بلندترين قله آن کلونچی با ارتفاع ۴۲۲۱ متر است.
پوشش گیاهی و جانوری:از گياهان منطقه مي توان انواع گون، كنگر، آويشن، مرزن جوش و ديگر گياهان دارويي را نام برد و از حيوانات منطقه مي توان گرگ، خرس، خرگوش، كل، بز كوهي، پرستو، بلبل كمري، گنجشك و .. را نام برد.
سرپرست و مربی برنامه:آقای رمضان عظیمی
خط نگهدار و راهنما: آقای دادرس یونسی
نویسنده گزارش: بیتا کشاورز
تعداد نفرات: ۹نفر
وضعیت آب و هوای زمان اجرای برنامه: آفتابی به همراه وزش باد
وضعیت آنتن دهی: نسبتا خوب
سطح برنامه: نیمه سنگین
شرح برنامه:
۱۶مرداد ماه ساعت ۷ و ۴۵دقیقه باشگاه کوهنوردی آلپ شیراز به سرپرستی جناب عظیمی به همراه ۸نفر دیگر اعضای گروه با یک دستگاه مینی بوس از شیراز به مقصد استان چهارمحال بختیاری (چلگرد) به راه افتادند.
ساعت ۱۳:۴۵ در شهرستان دهاقان توقف کرده و مشغول صرف ناهار شدیم و پس از مدتی به راه افتادیم.ساعت ۱۹:۲۰از قاسم آباد رد شدیم و به روستای چلگرد رسیدیم.
ساعت ۲۰:۳۰ به سد دوم کوهرنگ یا به قول بومی ها تونل دوم رسیدیم و شب را در کنار چادر عشایری خانواده مهربان ،زحمتکش، بسیار صمیمی و مهمان نواز کریمی کمپ زدیم. از ما با دوغ محلی پذیرایی کردند و شب راه کنار آتش دور هم جمع شدیم و به صحبت های دلنشین آن خانواده بختیاری گوش می‌دادیم.
سحرگاه وقتی هنوز خورشید طلوع نکرده بود ساعت ۴بیدار شدیم و ساعت ۴:۴۵ به راه افتادیم و کوهنوردی را از دره کول خدنگ آغاز کردیم.
میان راه کوه‌نوردان دیگر را می‌دیدیم و با روی خوش به یکدیگر خداقوت می‌گفتیم.
پس از حدود چهار ساعت کوهنوردی و عبور از یخچالی که یخ زده بود ساعت ۹:۱۰ برای صرف صبحانه متوقف شدیم و پس از ۲۰ دقیقه به راه افتادیم.
پس از عبور از چندین یخچال و شیب های نسبتا تند ساعت ۱۳:۱۵ همگی به سلامت قله را صعود کردیم. همنوردان مشغول عکس گرفتن و شادی شدند و ساعت ۱۳:۴۵ از قله راه افتاده و به سمت پایین حرکت کردیم.
میان راه ساعت ۱۵:۵۰ برای صرف ناهار اتراق نموده و پس از ۲۰ دقیقه به راه افتادیم.
به یاری خداوند متعال ساعت ۲۱ به مینی بوس رسیدیم و به سمت شهر سامان به راه افتادیم.
شب را در خانه یکی از دوستان سپری کردیم وصبح روز ۱۸ام از پل زمان خان بازدید کردیم و سپس تصمیم گرفتیم در رودخانه زاینده رود جهت برنامه رفتیگ برویم. از ساعت ۱۰:۳۰تا ۱۳ از روستای سوادجان تا ایل بیگی در رودخانه زاینده رود مشغول رفتینگ (قایق رانی در آب های خروشان) شدیم.
پس از خشک شدن لباس هایمان سوار مینی بوس شدیم و به سمت شیراز حرکت کردیم.
ساعت ۱۳:۵۰ تا ۱۵در شهر کرد ناهار خوردیم و به یاری خدا ساعت ۲۲:۳۰ به سلامت به شیراز رسیدیم.
شاداب باشید چون گل
استوار باشید چون کوه⁦
اسامی نفرات:
آقایان:

رمضان عظیمی
دادرس یونسی
جواد نعمت الهی
منصور امیری
ارسلان مجیدی
خانم ها:

نفیسه مرادی
ماریا فانی
بیتا کشاورز
رها چهابکاری

 

 

با تشکر، باشگاه کوهنوردی و صعود های ورزشی آلپ شیراز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.